Zekat Hesaplama

Sponsorlu Bağlantılar

Zekat hesaplanırken nelere dikkat edilmelidir?

İslamin şartlarından birisi olan zekat vermek, toplum içerisindeki bağı artırmakta ve ihtiyaç sahiplerinin rahatlamasını sağlamaktadır. Her sene zekat hesaplama konusunda belirsizlik yaşanmaktadır. Bir kişinin ilk olarak zekat verebilmesi için belirli şartları sağlaması gerekmektedir.

Şartları sağlayan kişinin eğer mal varlığının üzerinden 1 yıl geçtiyse mal varlığını hesaplamalı ve bunun 40’ta birini zekat olarak vermesi gerekmektedir. Hesaplama yaparken kişinin her hangi bir borcu varsa bunu mal varlığından çıkarmalıdır. Bu durumun tam tersi olarak da eğer her hangi bir kişiye borç verdiyse bu miktarı mal varlığının üzerine eklemelidir.

Zekat ne zaman verilir konusunda da benzer tartışmalar yaşanabilmektedir. Kişi gerekli şartları sağlıyorsa Recebin üçü geldiğinde malın zekatını verebilir. Ramazan ayı beklenmeden verilmesi uygun görülmüştür. Zekat vermek paylaşma duygusunu aşılarken toplumun bağlarını güçlendirmektedir. Zekatın önemi dinimizde ayet ve hadislerle açıkça ortaya koyulmaktadır.


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar