Yalancı Mantı Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Bildiğiniz gibi Mantı yemeği  özellikle Kayseri yöresinde başta olmak üzere birçok yörede ünlü ve sevilen bir yemektir. Güzel olduğu kadar zahmetli ve zor bir yemektir. Mantı yapamayanlar, vakti olmayanlar vb. nedenlerden ötürü yalancı mantı tarifine başvuran okuyucularımız için bu makaleyi hazırladık. Öncelikle yalancı mantı malzemelerini temin edin ve tarife göre uygulamaya koyulun.

Yalancı Mantı Malzemeleri

  • 2 tane yufka
  • 250 gram kıyma
  • 1 tane büyük baş kuru soğan
  • 2 bardak et suyu
  • Tuz, karabiber
  • Sıvı yağ

Öncelikle malzemelerin sığacağı bir ölçüde kabın içerisine soğanı rendeleyin. Rendelediğiniz soğanı yine aynı kabın içerisinde baharatlayıp karıştırın. Daha sonra bir yufka açın ve malzemeyi ikiye bölerek yarısını yufkanın her köşesine gelecek şekilde yayın. Yaydığınız yufkayı rulo biçiminde sarın ve iki parmak kalınlığı kadar keserek bölün. Ardından yarısını ayırdığınız malzemeyi de diğer yufkada aynı işlemleri yaparak onu da kesin. İki yufkanın da üzerini yağlayarak fırına sürün. Yufkalarınız kızardıktan sonra üzerine et suyu dökerek 5 dakika kadar fırına verin. 5 dakika sonra fırından alarak mantınızı servis edebilirsiniz.
Yalancı mantı yapılışını öğrenmiş oldunuz. Üzeri için keyfinize göre soslar hazırlayabilir, sarımsaklı/sarımsaksız yoğurt ile süsleyebilir, baharat olarak biber, nane, kekik, sıvı yağ vb. dökerek mantınızı süsleyebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar