Skip links

Turkce Chat

Dünya genelin Turkce Chat ve Chat Turkce etmek isteyen herkesi bir araya 2003 yılından bu zamana kadar bir araya getiren en kaliteli ve düzeyli online türkçe chat merkezi olan TurkArkadadas.com ‘a hoş geldiniz.

Gerçekten Türkçe mi Konuşuyorsunuz yoksa Yanılıyorsunuz ? 

Dünya genelinde Türk dillerini şimdilik bir kenara bıraktığımızda, Türkçeyi gerçekten iyi ve güzel konuştuğunuzu mu düşünüyorsunuz ? Kendinizi öyle mi tanımlıyorsunuz. ?  Peki ya gerçekten de öyle mi ?  Gelin bu soruyu birlikte sorgulayalım.

Türkçe kökeni gereği bir çok dilin bir araya gelmesiyle oluşmuş aslında karma diller sınıfında olan bir dil grubudur, latin, arap ve bir çok dil grubunun bir araya gelmiş toplamda günümüz türk dil kurumuna bağlı olarak görünen 50.000 kelimeyi bünyesinde barındıran bir dildir. Günümüzde toplum içerisinde bu dili sizde ne kadar etkili kullanabiliyoruz sizce. ?

Türk halkı kendi dili olması bakımından akıcı bir şekilde dilini konuşabilir ama bu zengin kelime havuza sahip olan dilimizi akıcı konuşmanın yanında konuları anlamlandıran ve daha doğru şekilde ifade edilmesi için bize kazandırılmış olan kelimelerimizi toplum olarak yerinde doğru ve akıcı şekilde maalesef kullanmıyor veya kullanamıyoruz.

Günümüzde kelime havuzumuz 50 bin kelime ama biz bunun sadece 2000 kelimesini kullanıyoruz.

Bu arada yukarıdaki 2000 kelime kapasitesi olarak gösterilen rakamı kullanan kişi örneği verecek olursak da bu muhtemelen siz/biz değil Bülent Ersoy türkçesi olarak örnekleyebileceğimiz seviyede olan bir türkçe kelime kullanımıdır. Hatırlarsınız belkide geçmişte konut olarak katıldığı müzik yarışmaları ve programlarda söylediği bazı kelimelere ne diyor bu nece konuşuyor diye melur melur baktığımız türkçeden bahsediyoruz bizimkinden değil 🙂

turkce chat

Bir milleti bir arada tutan dili ve ona ait olan kültürüdür.

Toplulukları millet yapan o ülkeye ait geçmişleri ve geçmişten gelen örf adet ve gelecekleri olduğu kadar o topluluğun aynı dili konuşabilmesi o topluluğu millet veya başkaları gözünde bir etnik millet veya o milletin vatandaşı yapar sadece Türk vatandaşıyım demek sizi bir yerden sonra Türk yapmayacaktır, günümüzde dilimizin arasında kullandığımız yabancı kelimeler ( okey, ok vb ) gibi bunu sizde çoğaltabilirsiniz. Bu tarz kullanılan kelimeler sizi daha batılı gösteriyor gibi görünseniz de kademeli şekilde asimile olan bir birey olarak nitelendirilmiş bir kişi olacaksınızdır.  Kendi dilini ve kültürünü bilmeyen bir toplum zaman içerisinde tıpkı bir çok medeniyetin ve milletin yok olduğu gibi fark edilmeden yok olacaktır. ( abazalar, traklar vb. ) Bu nedenle gündelik hayatımızda kullandığımız sohbetler ve muhabbetlerimiz veya iş görüşmelerinde kendini daha iyi ifade edebilen ve karşısındakini anlayabilen insanların zamanı olacaktır.

TURKARKADAS.COM , SİZLERİ BEKLİYOR.

TurkArkadas.com 2003 yılında gönüllülük esasına bağlı olarak kurulmuş bir sohbet platform’udur. Bu site içerisinde ücretsiz ve limitsiz şekilde sohbet edebilme imkanını kullanıcılarımıza sağlıyoruz. Tabi limitsiz dediysek arsızlık huysuzluk etmeden 😉

Yurt dışında bulunan gurbetçilerimizin kendi dillerini unutmaması için bir pratik, Türkiye de yaşayan vatandaşlarımızın da aynı şekilde kendilerini kelime ve hitap olarak geliştirebilmesini önemseyen bir platform olarak sizlerin 7/24 sohbet edebileceği güzel keyifli bir Sohbet ortamı oluşturabilmek ümidi ile çıktığımız bu yolda sizlerin desteğini yanımızda hissederek halen devamlılığımızı sürdürüyoruz.

Platformumuz içerisinde ;

  • Sohbet süre limiti yoktur.
  • Üyelik zorunlu değildir, üye olunca ücret talep edilmez.
  • Mesaj Göndermek ücretsizdir.
  • İstediğiniz kadar site de kalabilir ve bunun için bir kısıtmala veya ücretlendirme görmezsiniz.
  • Oyun ve Radyo hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanırsınız.
  • Kişisel hiç bir bilginizi vermek zorunda olmayacağınız bir kayıt sistemimiz mevcuttur.

Bunun gibi bir çok kullanıcı huzurunu düşünen alt yapılarımız ile sizleri de bu güzel ortamın bir ferdi olarak aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Turkce Arkadas

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.