Ramazan’da Susuz Kalmayın

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan Ayı’nın ve oruç ibadetinin manevi olduğu kadar biyolojik olarak da etkileri insan vücudu için geçerlidir. Özellikle sıcakların şiddetli yaşandığı zamanlarda çok su kaybeder; ancak akşam vakitlerine kadar su alamayız. Terleyen ve suya ihtiyacı olan su, akşama kadar bu ihtiyaçlarını karşılayamadığı için hücrelere az oksijen gitmesi, sindirim sisteminin farklı çalışması gibi etkiler yaratan vücudumuz bitkin düşer.

Gün içerisinde susuz kalmamanın yolu iftar veya sahur yemeklerinde kilolarca su içmek değildir. Kilolarca içtiğiniz su rahatça sindirilemediği için büyük bir kısmı aynı şekilde tekrar vücuttan atılır.

Oruçta susuz kalmamak için sahur yemeklerimizde geç sindirilen ve su açısından zengin olan yemekler, yiyecekler tüketmeliyiz. Başta vücudumuzun su ihtiyacını karşıladığı meyveler olmak üzere sulu yemekler ile menümüzü zenginleştirmeliyiz. Sulu yemekler ve meyvelerin yanında bunlara ek olarak arpa, yulaf, yeşil mercimek gibi geç sindirilen ve enerjisi sonradan ortaya çıkan yiyecekler tüketmeliyiz. Bu gıda maddeleri geç sindirileceği için etkisini gün içerisinde ve yavaş yavaş gösterecektir. Vücudumuz direkt olarak sudan karşılayamadığı ihtiyacı gün içerisinde  ortaya çıkan enerji ve meyveden elde ettiği sularla karşılayacaktır.


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar