Oruç Tutmanın Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç tutmak sadece aç kalmak değildir. Oruç tutmanın altında yatan anlamlar nelerdir?

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayında dinimiz gereği oruç tutulmaktadır. Bu zaman dilimine Oruç ayı da denilmektedir. Oruç güneşin batmasından doğmasına kadar geçen süre içerisinde yeme, içme ve cinsel yakınlaşmanın terk edilmesidir.

Orucun kelime anlamına bakıldığında uzak durma ve kişinin kendine engel koyması, tutması demek olduğu görülmektedir. Kişinin orucu sadece Allah’ın Müslümanlara bir emri olduğu için tutması gerekir. Orucun insanın kendisine olduğu kadar sağlığa ve topluma da kazandırdığı birçok faydası bulunmaktadır. Orucun önemi ele alındığında topluma ve kişiye kazandırdığı faydaların göz önüne alınmaması gerekir.

İslamın şartları arasında da bulunan oruç, kişiye sabretmeyi ve kendisini birçok durumdan soyutlamayı öğretmektedir. Oruç tutan kişilerin tüm dünya genelinde açlık çeken kişilerin durumunu son derece iyi bir şekilde anlayabildikleri görülür. Oruç, Ramazan Bayramının başlamasıyla sona ermektedir. Toplum içerisinde kullanılan şeker bayramı tabiri tamamen yanlıştır. Bu mübarek günler dinimizde Ramazan bayramı olarak ifade edilmektedir.


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar