Menopoz Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Her canlının ve her cinsin bazı dönemeçleri bulunmaktadır. Kadınların bu dönemeçlerinden bir tanesi menopoz olmaktadır. Menopoz her kadının yaşayacağı doğal bir dönem olmaktadır. Menopoz hakkında bilinen en büyük yanlış bilgi bu dönemin kadınların yaşlılıklarında meydana geldiği düşüncesidir. Oysa ki hayat standartları yüksek olan, beslenmesine ve sağlığına dikkat eden kadınlar çok geç menopoza girmektedirler. Bunun yanı sıra düzenli bir hayatı olmayan ve dengeli beslenmeyen bayanların ise bu döneme daha erken adım attığı görülmektedir. Ancak her ne olursa olsun menopoz kadınların yaşamının önemli bir bölümünde yanında olacağı bir kavram olmaktadır.

Menopozun tanımına gelecek olursak da en basit tanımı ile adetin kesilmesi olarak söylenebilmektedir. Normal şartlarda bir kadının menopoza girişi ise 49-50 yaşlarına denk gelmektedir. Tabii istisnai durumlar da görülebilmektedir. Çok ama çok düşük bir kısım ise 40 yaşın altında menopoza girmektedir ve bu yaşam standartları ile alakalı bir durum olmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre ise Türk kadınlarının ortalama 47 yaşında menopoza girdikleri doğrultusunda olmaktadır.

Menopoza girme yaşını erkene çeken bazı unsurlar bulunmaktadır. En önemli unsur ise tahmin edebileceğiniz gibi sigara kullanımı olmaktadır. Sigara kullanan kadınların kullanmayanlara göre 4-5 yaş daha erken menopoza girdikleri ispatlanmıştır.


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar