İslamiyette Kul Hakkı

Sponsorlu Bağlantılar

İslamiyette kul hakkı ve türleri nelerdir? Kul hakkına giren kişi neler yapmalıdır?

Dinimizde önemi son derece büyük olan kul hakkının beş farklı türü bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: Mali, nefsi, ırzi, mahremi ve dini olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda kul hakları ve kul hakkı nasıl ödenir konusunda temel bilgiler verilmiştir.

İlk olarak mali kul hakkından kısaca bahsetmek gerekirse, her hangi bir sebeple başka birisinin malına zarar verme durumunda mali yönden kul hakkına girilmiş olur. Bu kişilerin mutlaka mal sahibi ile helalleşmesi gerekir. İnsan canına zarar vermek ve öldürmek ise nefsi kul hakkına girmektedir. Kişinin hayatını kaybetmesi durumunda velisiyle helalleşmeli ve velisinin isteklerini yerine getirmelidir. İftira, dedikodu ve yalan söyleme ırzi kul hakkının içerisinde yer alır. İlk olarak kişinin tövbe etmesi ve mutlaka helalleşmesi gerekir. Mahremi olan kul haklarında ise başka bir kişinin çocuğuna kötü davranma ihanet etme durumu bulunmaktadır. Mahremi kul hakkına giren kişilerin tövbe ve istiğfar etmesi gerekmektedir. Son olarak etrafındaki kişilere doğru din bilgisi vermeyerek ve her şekilde ibadet etmelerine engel olması dini kul hakkı kabul edilir.

Kul hakkı nedir sorusuna verilebilecek temel bilgiler bu şekildedir. İslamiyette kul hakkına girmek büyük günahlardan sayılmakta ve bu konuda birçok hadis bulunmaktadır.

“Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir” (Buhari, Rikak, 48 )


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar