Hacca Kimler Gidebilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Hacca gidebilecek kişiler ve gidebilmek için gerekli olan durumlar.

Hac nedir? Hac Müslümanların belirli zamanlarda belirli kurallara uygun olarak Kâbe’yi tavaf etmeye denilen isimdir. Kâbe Müslümanlarca kutsal bir yerdir. Kâbe’yi tavaf eden kimselere de hacı denilir. Haccın yapılış amacı ise Allah’ın hoş görüsünü sağlamaktır. Hacca gitmek İslam’ın 5 şartından birisidir. Haccın yapılısını peygamberimiz Hz. Muhammed ( sav ) tarafından tüm Müslüman âlemine dağılmıştır. Peki, hacca kimler gidebilir?

Özgür ve aklı başında olanlar.

Hacca gitmek için zamanı olanlar.

Hac da bulunduğu süre zarfında aile geçimini sağlamış durumda olmak.

Gerekli masrafları karşıladıktan sonra da maddi anlamda herhangi bir sıkıntı yaşamamak,

Yolculuğa mani olacak herhangi bir sağlık problemi olmak.

Yukarıdaki gibi durumlara engel bir durumu olmayan Müslümanlar için hacca gitmek bir fardır ve İslam’ın bir şartıdır. Eğer kişinin maddi durumu yerinde ise bu hac vazifesini birkaç defa da yapması farzdır. Bu yıl hacı adayları için hac ne zaman? Müslümanlarca hac vazifesi kurban bayramın arefe günü Arafat’a gidip orda konaklamaları gerekmektedirler, kurban bayramından 3 gün önce de orda olmaları gereklidir.


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar