Ebola Hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar

Ebola hastalığı nedir. Ebola virüsünün neden olduğu, insanlarda ve diğer büyük baş memeli hayvanlarda  görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri virüse yakalandıktan sonra ateş, boğaz ağrısı, kas ağrısı ve baş ağrısı ile iki gün ile üç hafta sonra başlar. Genelde bulantı, kusma,  ishal, karaciğer  ve böbrek fonksiyonlarında azalma ile birlikte devam eder.

Daha ileriki safhalarda bazı kişilerde kanama sorunları görülmeye başlar. Peki, ebola hastalığı nasıl bulaşır. Ebola virüsü, hayvanların kan ve vücut sıvılarıyla bulaşmaktadır. Doğal ortamda hava yoluyla bulaşma tehlikesi resmi olarak kanıtlanmamıştır. Meyve yarasalarının bu virüsü etkilenmeden taşıyıp yaydıkları düşünülmektedir.

Bu hastalığın tedavisi yani ebola tedavisi belirli bir tedavisi yoktur. Hastayı rahatlatmak için ağız yoluyla tuzlu su ya da hafif tatlı su verilmektedir. Bununla birlikte damar yolu ilaçları da verilebiliyor. Bu virüse yakalanmış hastaların ölüm riski yüksektir. Bu virüs Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyetinde görülmüştür. Ağustos 2014 tarihinden itibaren tedavi amaçlı aşı geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Şimdilik ebola tedavisi için çalışmalar devam etmektedir.


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar