Skip links

Borsa Sohbet

Türkiye’de Borsa hakkında Sohbet edebileceğiniz ve bu konuda fikir ve bilgi aktarımı sağlayabilecek bir taban bizim sitemiz dışında bir yer bulunmamaktadır. Öncelikle bu konu hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirmek isterim.

Makale vari sohbetlerden sıkılmadınız mı ? 

Türkiye’deki KY ( Küçük Yatırımcı ) son yıllarda küresel de ve yerelde elinde bulunan mevduatlarını değerlendirebilecek bir yatırım ürünü bulamamasından dolayı inanılmaz bir borsa yatırımcısı ortaya çıkmış durumdadır. Bu yatırımcıların bir çoğu sadece kulaktan duyma veya birilerinin yönlendirmesiyle kendi ellerinde bulunan paranın enflasyon karşısında değer kaybetmemesi adına hareket etmeye çalışan temel ve teknik bilgilere hakim olmayan kişilerden oluşması BORSA İSTANBUL adına oldukça üzüntü verici, çünkü temel ve teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin yarattığı aksiyonlar içerideki diğer işi bilen borsa üstatları ( Borsa uzmanları ) tarafından borsanın olumlu aksiyonlar alamamasına neden olduğunu söylemekte ve bu durum gerçek anlamda da hissedilmektedir.

Bu konu içerisinde sizlere kısaca bahsedeceğimiz konuları aşağıda sıralayalım ; 

1- Halka Arz nedir ve halka arz’a girerken neler yapılmalı neler yapılmamalı

2- Borsa terimleri ve tanımları

3- Borsa’daki fiyatlamayı etkileyen değişkenlikler

4- Borsa’da işlem yaparken kullanabileceğiniz eklentiler.

5- TurkArkadas.com ve üstlendiği iş

Bu yazıyı , bir yazı dizisi olarak talep gelmesi durumunda değerlendirip sizlere borsa hakkında daha geniş bilgiler aktarmamızı isterseniz konu altında bulunan yorumlar kısmından taleplerinizi iletebilirsiniz. 

borsa sohbet

Halka Arz Nedir , Halk’a Arz ‘a girerken neler yapılmalı neler yapılmamalı

Kendi sektör ve kulvarında hizmet veren kurum ve kuruluşlar hissedarlarının elinde bulundurdukları hisselerin bir kısmını borsa ‘da lansman satışı mantığı ile satışa ilk çıkış durumudur bu satışlarda kullanılan hisseler genelde şirketin iç hissedarlarının hisse oranlarının yüzde 20 ‘si ortalaması gibi bir oran olsa da bunun bir sınırı yoktur. Aracı kurumlar üzerinden ( Bankalar, Finans şirketleri ) üzerinden başvurular önden çıkış yapacak hisse maliyeti üzerinden talep açılır ve kişiler kendi bütçeleri oranında şirketinin hisselerinden alarak şirkete bir nevi ortak olurlar.

Halka Arzlar iki şekildedir.

Oransal ve Eşitsel Dağıtımı esas alır ;  Oransal Dağıtımda Kurumlara ve KY ‘lere ayrılan oran üzerinden bölünerek başvuru yapan kişi oranında ayrılan lot kadar bölünüm yapılır.   Eşitsel Dağıtım’da ise kişi kurum ve tüzel kişilere dağıtılacak olan hissenin tamamı eşit şekilde dağıtılır.  Yani burada yapılacak mantık, Oransal ise yüklü miktar giriş yapın başvurudan size az bir rakam gelecek zaten, Eşitsel ise 100 – 200 $  ortalama ile başvuru yapmanız yeterli çılgın rakamlar eşitsel ‘de koymanıza gerek yok.

Yapmamanız gerekenlerden birisi yukarıdaki son satırda belirttiğim konu olabilir bunun dışında yeni borsaya giren kağıt tavan, tavan giderken ilk tavan bozduğunda kağıdı satmayın elinizdeki kağıtları taban’a yüklemeniz size ve diğer ky’lere eziyet ve para kaybı olacaktır.

Borsa Terimleri ve Tanımları 

PALA ; Borsa’nın başında yöneten asıl kişi

KY ; Küçük yatırımcı

Kağıt ; Lot

Spek ; Manipüle etmek

KAP ; Şirket haberi

Bot ; Borsanın içerisinde otomatik çalışan robotlar

İndikatör ; Yardımcı eklentiler

Borsa’daki Fiyatları Etkileyen Değişkenlikler 

Turk borsası, politika hareketlerinden, şirket haberlerinden, yüksek alım ve satım hareketlerinden, spek eden gruplardan, hacim gibi bir çok değişkenlikleri aynı anda forumlar ama bilinmesi gereken bu nokta da bir detay daha verecek olursak Borsa Sohbet  yaparken detay vermek istiyorum borsa içerisinde bir gün içerisinde %10 kazanabilir veya %10 kaybedebilirsiniz. Yani kripto borsası gibi değildir günlük kar ve zarar kayıp oranlarınız stoplu şekilde ilerlemektedir. Aynı zamanda hızlı düşme ve yükselme hareketlerinde borsa’da otomatik devre kesiciler vardır bu durum gerçekleştiğinde ortalama yarım saat kadar hisse alım ve satımları kapatır.

Borsa ‘da işlem yaparken kullanabileceğiniz eklentiler 

Borsayı ve tüm menkul kıymetler için öncelikle tradingview telefonunuzda veya bilgisayarlarınızda olsun. indikatörleri kullanırken bu sekmeden hareketli ortalama, hacim, macd, RSI, Stokastik RSI, Momentum, Bollinger çizgileri gibi eklentileri sayfanıza ekleyerek bu düşüş ve yükseliş hareketleri hakkında sinyalleri elde edebilirsiniz. Mesela; Hareketli ortalama ( ma )  50 günlük hareketli ortalama 20 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü 4 veya 1 saatlikte keserse yükseliş başlıyor altın koşu  ( Golden Cross ) başlıyor demektir, tam ters hareketi ise düşüş devam edecek demektir.

Turk Borsa Sohbet içerisinde şu konuyu da dile getirmek istiyorum, hiç bir indikatör size %100 garanti gelir ve sonuç vermez sadece sinyal ve haber verir, en güzeli yukarı aşağıya hareket eden mum’ların formasyonlarını bilmek indikatörlerden daha iyi bir sinyal kaynağı olarak kullanılabilir.

Çanak kulp, yükselen takoz, alçalan takoz gibi bir çok formasyon var ve bunların da bilinmesi ve takip edilmesi gerekir.

Turkarkadas.com – Borsa Sohbetleri hakkında bilgi kaynağı olmaya devam edecek

Borsa Sohbetleri , konusunda Turkarkadas.com 2002 yılından bu zamana kadar kullanıcılarına çeşitli kulvar ve alanlarda bilgilendirme ve bu konularda sohbet ve bilgi alışverişi noktasında destek vermek için kullanıcıları bir araya getiren yüksek etkileşim sağlayan bir sohbet sitesidir. Diğer sohbet sitelerinden ayıran bir çok özelliği de bünyesinde bulundurmaktadır.

  • Ücretsizdir
  • Kullanıcıları gereklilikten doğan mantıklı ve size değer oluşturacak sohbetler gerçekleştirir.
  • Kimlik bilgileriniz ve size ait olan hiç bir özlük bilginize ihtiyaç duymaz.
  • 7/24 Kesintisiz ilgilendiğiniz konu hakkında bilgi alabileceğiniz arkadaşlar mevcuttur.

Bu ve bundan daha fazlası nedenlerden dolayı uzun yıllardır kullanıcılarının beğenisini ve takdirini kazanmış olan sitemiz yayın hayatına kesintisiz şekilde devam etmektedir .

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.