Skip links

Bizim Alem

Bir hayal ile başlayan ve milyonları bildiği Bizim alem portalının günümüzde hayat bulmuş haline tanıklık etmeye hazırmısınız. 2001 yılının ocak ayında faaliyetlerine başlamış olan artık TurkArkadas.com portalı üzerinde hayat buluyor.

Bizim Alem Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bizim Alem 2001 yılının ocak ayında Türk asıllı ve yurt dışında yaşayan Özcan Acar ‘ın bir projesidir. Kendisi aslında java alanında kendini geliştirmiş ve günümüzde de bu konu hakkında kitaplar ve kaynaklar konusunda bir çok bu konuda bilgi aktarımı bulunmuş bir yazılımcıdır.

Sohbet sitelerinin popüleritesinin tavanda olduğu dönemlerde kendi kişisel çalışmalarına pratik olsun diye başlamış olan Bizim Alem Sohbet platform’u orjinal arayüzü kaliteli içerikleri ve zaman içerisinde zenginleşen kadroları ile birlikte bir döneme damgasını vuran bir web projesi oldu.

Kendi döneminde 7 milyon’dan fazla Gurbetçi Türk Vatandaşımızı Bir Araya Getirdi

Faaliyet hayatının hemen ilk yıllarında yurt dışındaki Gurbetçilerimizin yoğun ilgisini yakalayan proje kitlesinin %90’ından fazlasını yurt dışından katılım gösteren gurbetçi türk vatandaşlarının kitlesini oluşturduğu platform bu dönemde bile halen rekoru kıralamayan seviye de bir kitle oluşturdu. Ortalama bir saat aralığında web sitesi üzerinde anlık 8000 online kullanıcıyı misafir eden proje bu kitlenin tamamını web useri üzerinden sağlayabiliyordu. Günümüzde böyle bir kitle yapılamadığı gibi şuan en yüksek kullanıcı kitlesine sahip olan sitelerde IRC tabanlı sohbet sitelerinde , IRC girişi ile birlikte toplam 2000 maksimum giriş, sadece web projelerinde ise 1000 maksimum giriş sağlanabilmektedir.

Kısa bilgi ; Benim girdiğim sitelerde daha fazla online kişi görüyorum diyebilirsiniz, arkadaşlar arkadaşlık sitelerinin bir çoğunda o online gördüğünüz kişiler site sahipleri tarafından oluşturulmuş bot profillerdir, gerçek kullanıcılar değildir, ayrıca bahsettiğimiz arkadaşlık sistemi gibi değil online chat sohbet yapabileceğiniz bir platformu aktarıyoruz.

Günümüz siteleri şuan onların yaptıklarını yapamıyor

Site içerisinde yapılan etkileşim ve sosyal etkinlik faaliyetleri bugün günümüzde dahi yapılamayacak seviye de kurumsallaşmış ve proje bağlı çalışmalar inanılmaz seviye de gerçekleşmekteydi.

  • Haber Magazin faaliyetleri ünlülerle röportajlar
  • Sosyal Medya Gruplarında Gündeme ve Hayata dair paylaşımlar. ( youtube vb. )
  • Radyo’da Türkiye ve Dünyaya dair haber akışları
  • Ünlülerle yapılan görüntülü röportajlar ve platform içi buluşmalar.
  • Kullanıcıların bir araya geldiği etkinlikler ( Doğa gezileri, İftar Programları, Eğlence Etkinlikleri vb. )

Günümüze dönecek olur isek 

Bizim Alem Chat odaları günümüzde artık faaliyette değildir, proje sahibi artık bu projeye zaman ayırabilecek bir zaman ve bütçeyi ayırmak istemediğinden dolayı uzun zaman önce bir anda kapatıldı.

Bu kapanış başka açılışlara sebep oldu ; Projenin sonlandırılması konusunda alınan bilgiler esnasında kullanıcıların farklı bir ortam ve platformlara kanalize olacağının öz görüsü içerisinde olan site içerisindeki kullanıcılar dönemin en büyük reklam ve PR çalışmalarına başlayarak şuan günümüzde halen varlığını devam ettiren bazı sitelere kullanıcının dönmesi için çalışmalar başlatmışlardır.

Bunlardan bazıları ;

1- TurkArkadas.com

2- Bizim mekan

3- Bizim diyar , bu siteler döneminin en büyük reklam çalışmasını gerçekleştirerek kapanacak olan kitlenin kullanıcılarını kendi ortamlarında sohbetlerine ve ortamlarına devam etmek için inanılmaz seviye de büyük kapsamlı çalışmalara imza atmışlardır.

Şuan hala faaliyetlerine devam etmekte olan projelerdendir ama değişim ve değişim göz ardı edilemeyeceği kavramını kabullenemeyen kişiler yurt dışı ve yurt dışı kitlesini bir arada bütünleştirememesinden kaynaklı olduğu dünüşülen nedenlerden dolayı Bizim Alem kültürünü devam ettiremediler, kitle var ama eski havasını yakalayan bir ortam haline gelindi.

Neden TurkArkadas.com 

TurkArkadas.com 2003 yılında Bizimalem.com platformunun içinde olan bir alt partner site olarak zaten mevcut platform’un bir parçası olarak hayatına başlamış bir düzende günümüzde halen faaliyetlerine devam etmektedir. Kullanıcı kitlesi bakımından önceliği kullanıcı sayı kapasitesi üzerinden bir standart belirlemek yerine, kaliteli seviyeli ve düzeyli sohbet ilkesi üzerinden devam eden bir misyonun parçası olarak yoluna devam etmektedir, kullanıcı kalite ve düzgün bir sohbet ortamını sağladığınızda zaten zaman içerisinde olabilecek bir kavramdır burada önemli olan teknolojiyi ve kullanıcı beklentilerini yakından takip ederek sisteme entegre edebilecek bir planlama ile hareket edebilmek olduğu düşüncesini uzun yıllardır benimsemiş ve o şekilde yoluna devam etmektedir.

Ve görüyoruz ki, bu düşüncemiz kullanıcılarımız tarafından kabul görmüş ve onaylanmıştır ki platform olarak oturmuş huzurlu ve keyifli vakit geçirmek isteyen bir çok kişinin uğrak noktası haline gelmiştir. Sizlerinde bu ailenin bir parçası olabileceğini ümit ediyor ve Bizim alem Sohbet odaları içerisinde en kısa süre de bulunmanızı temenni ediyoruz.

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için çerezleri kullanır.