Bağırsak Üşütmesi Hastalığı

Sponsorlu Bağlantılar

Halk arasında kulaktan dolma bilgiler olarak da tabir edilen birçok yanlış bilgi dolaşmakta. Bunlardan en önemli ve tehlikelisi ise sağlığımız ile ilgili olanlarıdır. Mesela; romatizmanın sadece eklem ağrısı olarak bilinmesi, kaplıcanın ve sıcağın tüm romatizmal hastalıklara iyi geleceğinin varsayılması, diyabet hastalığının bulaşıcı bir hastalık olarak görülmesi, böbrek taşının ağrı yapması gerektiğinin düşünülmesi gibi Bu tür yanlış bilgiler birçok hastalığın tedavisinin yanlış uygulanmasına veya erken tanı konulmasına engel teşkil ederek toplum sağlığını olumsuz yönde etkilemekte.

Bunlara bir örnek bağırsak üşütmesi rahatsızlığıdır. Bağırsak üşütmesi olarak adlandırılan hastalığın varsayıldığı üzere soğuğa maruz kalmakla bir alakası yoktur. Bu hastalık virüs veya bakterilerin bağırsakta oluşturduğu enfeksiyon ve iltihaplanma sonucu oluşur. Üşütmek ile ilgili bir rahatsızlık olduğunun düşünülmesi yapılan yanlış uygulamaları da beraberinde getirmektedir. Örneğin; iltihaplı bölgelere yapılan sıcak kompres ağrının şiddetlenmesine sebebiyet vereceği gibi hastalığın teşhisi ve tedavi sürecinde de olumsuzluklar yaratabilir. Bağırsak üşütmesi ve gıda zehirlenmesi oldukça benzer semptomlar gösterir ve çoğu zaman birbiri ile karıştırılır. Gıda zehirlenmesi; yiyeceklere bakteri, virüs veya toksin gibi zararlı bir şey bulaştığında meydana gelir ve bu durum iki rahatsızlık arasındaki farkı gösterir.Böyle gıdaları tüketen tüm insanlarda aynı şikâyetler ve rahatsızlıklar görülür. Bu rahatsızlıkların her ikisinin de başlıca belirtileri şöyledir: sadece mide ağrısı ile görülebileceği gibi; halsizlik, bulantı, kusma, ishal ve hastalığın ağır olduğu zamanlarda ateşlenme de görülebilir. Bu gibi durumlarda, kan tahlili ve gaita testi (dışkıdan yapılan tahlil) ile hastalığın viral kaynaklı mı bakteriyel kaynaklı mı olduğunu tespit edilir. Viral kaynaklı olan rahatsızlıklarda doktor herhangi bir ilaç önermeyebilir fakat mikrobik (bakteriyel) kaynaklı olması durumunda antibiyotik tedavisi uygulanması gerekecektir. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi doğal tedavi olarak da bilinen alternatif tıp süreci de mümkündür. Konu ile ilgili olarak Hielpraktiker (Alternatif Tıp Doktoru) E. Hülya Giebel’ den Bağırsak üşütmesi hastalığı hakkında bilgiler edindik. Dr. Giebel hastalık hakkında şu bilgileri paylaştı: “Bağırsak üşütmesi olarak da tabir edilen bağırsak enfeksiyonu iki sebepten oluşur bunların; 1.si viral veya bakteriyel, 2.si ise kronik olanıdır. Virüs veya bakterilerin oluşturduğu rahatsızlıklar kısa süreli tedavi ile iyileşir ama kronik olan rahatsızlığın tedavisi ancak akutları uzun vadeli terapiler ile mümkün olabilir. İlk etapta rahatsızlığın kaynağını saptamak için mikrobiyolojik (dışkıdan yapılan) tahlil ile rahatsızlığın viral veya bakteriyel kaynaklı olduğu belirlenir. Viral kaynaklı olan rahatsızlıklarda bünye 1-2 gün içerisinde enfeksiyona neden olan virüsleri dışarı atacağı için herhangi bir ilaç kullanılmasına gerek duyulmaz fakat bakteriyel olan rahatsızlıklarda öncelikli olarak bakterinin türü belirlenir daha sonra uygun antibiyotik tedavisine başlanması gerekir. Konik kaynaklı olan rahatsızlıkların ise 2çeşidi vardır. Bunlardan biri Colitis Ulserosa diğeri Morbus Cron olarak adlandırılmaktadır.Bu rahatsızlıklarda uzun süreli İmmunsuperssiva içerikli tedaviye ihtiyaç duyulur. Doğal tedavi olarak ise bağırsak sistemi güçlendirilip, hücresel tedavi uygulaması gerekir. Tüm bu süreçte en önemli olan iki şey; doğru tanı koymak ve doğru tedavi uygulamaktır.”

Sadece midenin ve bağırsaklarımızın soğuğa maruz kalmasından kaynaklı olduğunu zannettiğimiz rahatsızlığın aslında birden fazla nedeninin olabileceği ve doğru tedavi yapılması gerektiğini öğrenmiş olduk. Yarım imam dinden yarım doktor candan eder değimini de hatırlatarak her duyduğumuz bilgiyi doğru olarak kabul etmek yerine bir uzmana danışarak doğru olan tedaviyi doğru bir biçimde uygulamamız sağlığımızı ve hatta canımızı kurtarmamıza neden olabileceğini hatırlatır, sağlıklı bir yaşam dilerim…


Bir Cevap Yazın

Sponsorlu Bağlantılar
Web sitemizin kurulma amacı; siz kullanıcılarımıza sağlıklı bir ortamda sohbet etmeyi sağlamaktır. Turkarkadas.Com Olarak Seviyeli sohbet odaları, kullanışlı konuşma arayüzü ve birçok sohbet seçeneği ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar